L O A D I N G

Boże Narodzenie

Oto jeden z cytatów św. Jana Pawła II o Bożym Narodzeniu.
,,Jakże piękne i wzruszające są kolędy, które tradycja wszystkich narodów oplotła wokół Bożego Narodzenia! Ileż w nich głębokich myśli, a nade wszystko jak wiele czułej radości skierowanej do tego Bożego Dzieciątka, które w Świętą Noc przyszło na świat!”

Boże Narodzenie to najweselsze święta. Wszyscy cieszą się z nadchodzących świąt i tego klimatu, który roztacza się na wiele dni przed i po 25 grudnia. I chociaż w poszczególnych krajach tradycje i zwyczaje różnią się między sobą, to wszędzie to święto obchodzone jest uroczyście.

Świętowanie rozpoczynamy wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie 24 grudnia. Jest to wigilia – dzień oczekiwania. Wigilijną tradycją spotykaną jedynie w Polsce jest dzielenie się opłatkiem przed rozpoczęciem uroczystej wieczerzy.

Pasterka to uroczysta msza święta odprawiana w Wigilię o północy. Uznawana jest za jedną z najważniejszych tradycji bożonarodzeniowych. Nazwa nabożeństwa przypominać ma pasterzy, którzy najszybciej przyszli pokłonić się narodzonemu Bogu. Charakterystyczną cechą świąt Bożego Narodzenia jest śpiew kolęd w otoczeniu rozświetlonych choinek.

W liturgii Kościoła Boże Narodzenie jest pierwszym dniem całego cyklu świątecznego, podczas którego celebrowane są nabożeństwa i uroczystości kościelne na pamiątkę narodzenia Chrystusa. Dzień Świętego Szczepana, jest drugim świątecznym dniem. Okres bożonarodzeniowy trwa do 6 stycznia - święta Trzech Króli. Od ponad 10 lat w tym dniu są organizowane uliczne jasełka po nazwą Orszak Trzech Króli. Polega to na przejściu ulicami wiernych, a szczególnie dzieci i królów, którzy zmierzają do stajenki (kościoła), aby pokłonić się Jezusowi. Po drodze śpiewane są kolędy.

0 Comments