L O A D I N G

Trzech Króli

Szóstego stycznia obchodzimy jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt – Trzech Króli. Jego początki sięgają już III wieku.

Święto Trzech Króli jest pamiątką objawienia się Boga ludziom. Dziś jest przede wszystkim wspomnieniem wędrówki Mędrców do Betlejem, aby złożyć pokłon i dary nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.

W kościele rzymskokatolickim Trzech Króli to święto nakazane, więc katolicy mają obowiązek wziąć udział w mszy świętej.

Zwyczajem związanym z tym świętem jest przemarsz trasą wyznaczoną przez organizatorów. Jest to tak zwany Orszak Trzech Króli, który jest czymś na kształt ulicznych jasełek.

W naszej parafii od wielu lat taki orszak jest organizowany przez Dom Kultury. Bierze w nim aktywny udział młodzież i dorośli przebierając się za postacie biblijne. Obok Domu kultury jest przedstawiona scena w Pałacu Heroda. Następnie ze śpiewem kolęd orszak wyrusza w stronę kościoła na mszę świętą. Ogromną atrakcją niewątpliwie jest żywa szopka przygotowana przez uczniów klas ósmych i ich rodziców.

Udział mieszkańców w orszaku to czynne, duchowe przeżycie związane z Bożym Narodzeniem, a także niezwykła atrakcja szczególnie dla dzieci. Warto więc wybrać się całymi rodzinami.

0 Comments